Žluté tipy

Tip #1: Vem si vlastní lahev

Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik plastových lahví je v oběhu? Pojďme se na lahve podívat očima čísel:
👉 Za rok 2018 bylo na světě vyrobeno 480 miliard plastových lahví, 26 % skončilo na skládce.
👉 Představte si, že Jenda si každý den cestou do práce koupí novou balenou vodu. A protože to není žádný lajdák a pracuje pět dní v týdnu, za rok tak spotřebuje cca 240 lahví.
👉 V Česku se recykluje 58 % PET lahví, těch zbylých 42 % se rovná zhruba 24.000 tunám materiálu, který skončí ve spalovně či na skládce.

✅ A řešení je přitom prosté – používat lahve opakovaně a nebo si rovnou pořídit svoji jednu vyvolenou. 

Tip #2: Vem si vlastní kelímek

Hledali jste někdy konkrétní množství jednorázových kelímků, které skončí v koši? Jestli ano, tak jste určitě zjistili, že takové číslo nenajdete. Některá zajímavá čísla ale známe:

👉 Třeba v USA se ročně vyhodí 25 miliard kusů kelímků, v Německu 3 miliardy a ve Velké Británii 2,5 miliardy.
👉 V Evropě se kelímky z papíru téměř nedají recyklovat kvůli vrstvě polyethylenu. A v Británii, kde linky na recyklaci jsou hned tři, zpracují pouho pouhé 1 %.
👉 Jenda z minulého dílu Žlutých Tipů sice denně kupoval PET lahev, ale to se díky nám změnilo. V čem je ale napřed, jsou kelímky na kávu. Protože má vlastní, znovupoužitelný kelímek, denně ušetří plastové víčko, nerecyklovatelný kelímek a 10 Kč!

💛 Malá změna jedinců může mít velký dopad, jak ukazují globální čísla zmíněná výše. Stačí si jen pořídit svůj vlastní kelímek/hrneček na kávu nebo třeba využít projektu Otoč kelímek.

Tip #3: Vem si vlastní krabičku

Svou snídani v trávě určitě neměl Michal Tučný zabalenou v jednorázových obalech, protože ví, že:
👉 jednorázové obaly na jídlo se na množství odpadu podílejí celými 30 %, podle Enviromental Protection Agency,
👉 jen za loňský rok takových obalů bylo cca 270 000 tun. Tolik třeba váží 45 000 slonů afrických, 🐘
👉 Jenda jel minulý týden pracovně do Brna a zjistil, že v jednom podniku používají Vratné misky a v jiných zase funguje Rekrabička. Potěšilo ho, že misku, kterou si vzal v Brně, může díky těmto projektům vrátit třeba v Praze,
👉 přestože jsou obaly na jídlo často recyklovatelné, ve výsledku se jich k recyklaci dostane pouhých 9 %.

❓ A jakou změnu můžeme udělat my sami? Stačí vyhledávat a používat alternativní obaly – kompostovatelné, skleněné, vratné, vlastní krabičky... a nebo spolu s Jendou využit Vratné misky či Rekrabičku.😉

Tip #4: Vem si vlastní tašku

Katy Perry ve své písni zpívá o tom, zda-li bychom chtěli být igelitovou taškou. No my teda ne. Proč?
👉 Igelitové tašky nejsou biodegradabilní. Rozkládají se na menší částice, které na sebe vážou toxické látky z okolí. Stávají se tak jedovatou svačinkou pro zvířata, která si je zmýlí s potravou.😲
👉 Pět trilionů plastových tašek se vyprodukuje ročně. Takové množství může omotat planetu Zemi 7x. 🌎
👉 Jendovi pořád nebylo jasné, který typ tašky je teda nejlepší: papír, igelit, bio bavlna, nebo polyester? Naštěstí Ministerstvo životního prostředí má studii od českých vědců a díky tomu Jenda ví, že si má pořídit tašku polyesterovou a používat ji pořád dokola. 😎
👉 Výroba igelitových tašek využívá zhruba 8 % světové zásoby ropy. 😮

✅ A řešení je přitom prosté! Najděte si svou eco-friendly tašku, kterou používejte znovu a znovu. Plastové tašky, které máte doma, noste na nákupy opakovaně a následně je separujte do plastového odpadu. 🤗 No a pokud jedete do obchodu autem, i krabice může být řešením!

Tip #5: Nakupuj do vlastního

Po zhlédnutí dokumentu Plastic Ocean se Jenda zamyslel a řekl si, že některé věci už bude nakupovat do vlastních obalů. Proč?

👉 Některé výrobky se stále vyrábí v obalech, které není možné recyklovat.
👉 Nákup do vlastních obalů nemusíte dělat jen v bezobalových obchodech. Na požádání vám do vlastního dají nákup i v řeznictvích, super- či některých hypermarketech.
👉 Nakupovat do svého můžete spoustu jídla – od lahůdek přes zeleninu až po pečivo.

A jak začít? Zkuste si příště do obchodu vzít krabičku navíc a požádat o nákup do svého. Uvidíte, že to funguje (tady máte k ruce stanovisko Státního hygienického ústavu).

Tip #6: Vem si vlastní sáček

Tentokrát si povíme o tom, jak se z lidského druhu Homo Sapiens stal Homo Sáčkiens.

👉 Homo Sáčkiens je velmi mladý lidský druh. Je pro něj specifické, že ke svému životu používá spoustu zbytečných plastových sáčků. 
👉 Podle Yale Scientific využije 40 % plastových sáčků Homo Sáčkiens jen jednou a pak je vyhodí. Papírové sáčky před vyhozením použije cca 4x, zatímco šité pytlíky využije průměrně více než 150x.
👉 Po použití končí sáčky nejen na skládkách a recyklačních zařízeních, ale také v přírodě. Jsou lehké a poletují kolem nás, znečišťují vodní toky i lesy. Zvířata si je často pletou s potravou.
👉 I když jsou igelitové sáčky recyklovatelné, jejich kvalita se postupně snižuje. Homo Sáčkiens je procesu recyklace nemůže vystavovat do nekonečna. Co se týká sáčků papírových, k jejich recyklaci je potřeba o 91 % více energie oproti těm plastovým.

❓ Jak nebýt Homo Sáčkiens a kde si pořídit znovupoužitelné pytlíky? Lehce je zvládnete sami ušít, případně můžete pytlíky koupit v každém supermarketu, u švadlenek nebo z e-shopu Frusack.

Tip #7: I vlasy lze mýt šetrně

V sedmém Žlutém tipu se podíváme na zajímavosti a fakta o mytí vlasů! 🤓

👉 Konvenční přípravky na vlasy obsahují silikony, parabeny, sulfáty a DEA a její deriváty. Víte, že trvá jen 26 vteřin, než se chemikálie z vlasů dostanou do vašeho těla? 💀
👉 Silikony sice nejsou přímo zdraví škodlivé a zpočátku to vypadá, že po silikonech jsou vlasy lesklejší a snadněji se rozčesávají. Protože ale nejsou rozpustné ve vodě, po čase silikonem obalený vlas začne těžknout, lámat se, ztratí výživu a s ní i lesk. Oproti tomu přírodní kosmetika dodává vlasům vitamíny, minerály, antioxidanty i hydratační složky.
👉 Šetrná k životnímu prostředí je také no-poo metoda. Při této metodě si můžete vlasy mýt žitnou moukou, marockým jílem, žloutky či rostlinnými prášky.
👉 Je zvykem, že přírodní kosmetika se netestuje na zvířatech. 🦄

 

Tip #8: Zvol přírodní tuhé mýdlo

Mýdlem, hezky mýdlem, myjeme ruce před každým jídlem.😁 A ideálně tím přírodním a bez zbytečného odpadu!

👉 Množství plastového odpadu, které ročně vzniká, jsme zmiňovali už v předchozích tipech. Bohužel i mýdla, zejména tekutá, jsou zdrojem tohoto odpadu. 👎
👉 V tekutých mýdlech jsou navíc konzervanty, silikony a jiné látky, které prokazatelně dráždí pokožku.
👉 Na rozdíl od toho, přírodní tuhá mýdla se vyrábějí z olejů a bylinek. 🌼 Kůži hydratují, čistí, jemně a přirozeně ovoní.
👉 Kostka mýdla má také lepší dopad na přírodu. A to nejen kvůli tomu, že se snadno prodávají bez obalu nebo v papíru. 
👉 Koupete se v přírodě? Zkontrolujte, že máte mýdlo, které svým složením neohrožuje živočichy ve vodních tocích? 🐟

💡 Tuhé mýdlo s bylinkami podle vlastního výběru si můžete vyrobit i doma! Pokud tak šikovní nejste, zakoupíte je pohodlně v obchodech bez obalu, ale třeba i v Dm drogerii.

Tip #9: Jak na bezodpadové holení?

👉 Během devadesátých let EPA (Enviromental Protection Agency) odhadla, že 2 biliony jednorázových žiletek skončí každý rok na amerických skládkách. Od té doby se populace spojených států zvýšila o 25 %.
👉 Většina ze standardních žiletek, které lidi používají, je vyrobena z vícero materiálů, což je dělá nerecyklovatelnými.
👉 Víte, z čeho jsou zvlhčující pásky na žiletkách? Z lanolinu. Ten se získává z mazových žláz zvířat, která produkují vlnu. 🐑 Takže tyto žiletky rozhodně nejsou pro vegany!
👉 Holicí strojky na žiletky i proto zažívají boom. A už je seženete i v různých stylových verzích. 
👉 Vyrábí se i holicí strojky ze 100% recyklovaného plastu, na které se dokupují pouze hlavice. Podívejte na značku Preserve, např. na webu Econea.
👉 Preferujete mašinky? 🔌 Můžete se tedy poohlédnout po nějakém epilátoru, depilátoru či holicím strojku. Vydrží vám mnohem déle než obyčejná žiletka!
👉 Dámy, experimentujete rády s domácími recepty? Zkuste depilaci cukrovou pastou. Vyjde na pár korun a nožky budete mít k sežrání.
👉 Dalším odpadem vznikajícím u holení je obal z pěny. Víte, že existují také mýdla na holení? Stejně dobře vám ale poslouží i klasické tuhé mýdlo.

Tip #10: Udržitelná zábava pro zvířátka

Desátý Žlutý tip přináší cenné informace o hračkách pro vaše chlupaté miláčky! 🐻

👉 Výzkum, který byl proveden pro Time to Eat the Dog? The Real Guide to Sustainable Living informoval o tom, že uhlíková stopa středního psa je srovnatelná s vozem Toyota Land Cruiser. A kočičí? Ta je ekvivalentní Volkswagen Golf. 🤔
👉 Proto i když přijde na vaše mazlíčky, můžete zkusit něco lepšího než dokola kupovat likvidátorovi nové hračky.
👉 Nejlepší způsob, jak opatřit hračky svým mazlíkům, je použít věci, které máte doma. Pejska potěší PET lahev v ponožce, kočičku uzlík na tkaničce. A králíček? Ten si rád vyloví dobroty z papírových ruliček.
👉 Pokud přece jen toužíte koupit miláčkovi nějaké potěšení, zvažte výrobce, kteří ve svých hračkách využívají recyklované či obnovitelné materiály. 

Uvedené tipy na hračky vám ušetří nejen peníze, ale i nervy. Nebo vás nerozčiluje, když koupíte pejskovi drahou hračku a on stejně nejradši lítá po domě se starým tenisákem?

Tip #11: Jak být více eko páníček

I další Žlutý tip ocení majitelé chlupatých parťáků! 🐻 Přemýšleli jsme, jak se stát více eko páníčkem, a přišli jsme na několik bodů:

👉 Označení potravin „bio“ a „local“ hraje prim i u chlupáčů. Granule se dají jednoduše sehnat na váhu a nakoupit do vlastního pytle. A pokud nejsou k dostání u vás, stačí alespoň zvolit stravu balenou v papíře nebo v co největším pytli.
👉 Občas je naše zvířecí miláčky potřeba i okoupat. A k tomu namísto šampónu může skvěle posloužit jednoduché mýdlo pro psy. K dostání například v obchodě Ecopets.
👉 Když se na procházce objeví „Voňavý poklad“, patří ideálně do kompostovatelného sáčku a následně do koše určeného na psí výkaly.
👉 Pelíšek může být kreativní prostor pro páníčka. Sekáče, přírodní materiály a šikovné ruce můžou vytvořit netradiční věci. Co třeba starý povlak na polštář vycpaným nepoužívanými plastovými pytlíky?

Tip #12: Třiďte odpad nejen doma

Jsou věci, kterých se v práci potřebujeme už jen zbavit. Zabraňte tomu, aby se z každého takového kousku stal odpad. Dejte těmto materiálům druhou šanci! 🤗

👉 Nakládání s firemním odpadem se řídí zákonem a podléhá tak jiným pravidlům než běžné domácnosti.
👉 Třídění a recyklace přispívá k čistějšímu životnímu prostředí, minimalizaci odpadů na skládkách a jejich opětovnému využití.
👉 Každý zrecyklovaný odpad šetří také přírodní zdroje surovin a energie! 🍀
👉 Pro školy, podniky a další to může být ideální příležitost, jak se stát společensky odpovědnými. A v enviromentální rovině se nemusí jednat o finančně náročné změny. Stačí vyměnit klasické odpadkové koše za ty na tříděný odpad a zajištění jejich následné recyklace! 👍

💡 Ještě v práci/škole netřídíte odpad? Nebo myslíte, že by to šlo lépe? Prohlédněte si projekt Zodpovědná firma nebo Envirostyl. Pokud už jste s tříděním mnohem dále, mohl by vás zaujmout projekt Zelená firma

Tip #13: Nahraďte jednorázovky i v práci

Je zasedačka nebo studovna váš druhý domov? Potřebujete kávu a zákusek, abyste fungovali?  Za to se člověk nemusí stydět... Ale za to, že používá jednorázové nádobí, už možná jo. 🙈

👉 Když kafíčko, tak do hrníčku. Už jsme vám říkali o tom, jak hrozný odpad ten nápojový kelímek je, a tak pevně věříme, že v něm klientům neservírujete kávu – z hrníčku stejně chutná lépe! 😍
👉 Pokud chcete svým klientům zlepšit náladu hned, jak vejdou do dveří, dezert ke kávě jim naservírujte na talířek. Nezaplníte koš a dáte lidem pocit luxusu.
👉 Chytrá volba je také objednat občerstvení někde nedaleko kanceláře. Čerstvý chlebíček, dortík nebo ovoce je mnohem lepší než ty balené! 
👉 Voda v PET láhvi? Tak to už je snad přežitek. Ve džbánku s citronem udělá voda mnohem větší parádu. 🍋
👉 Zbylé občerstvení si vezměte domů nebo nechejte na další den. Svačinka poslední záchrany. 
👉 A co kávová sedlina? Do kytek s ní! Nebo do vermikompostéru. Žížalky se jí nemůžou nabažit. 🐛

Tip #14: Výbava v kanceláři může být také eko

Nechceme po vás, abyste nutili Lucku z účetního, aby přestala tisknout výpisy. Stačí malé kroky, které udělají přírodě radost a budou mít dopad. 

👉 Viděli jsme, že například Moravskoslezský kraj používá na tisk recyklovaný papír. Použití jedné tuny recyklovaného papíru ušetří 26 500 litrů vody, 400 kWh elektrické energie a více než tunu dřeva.
👉 Ušetřit nejen peníze, ale také místo na skládce, pomůžou náplně do propisek nebo plnicí pera. A poznámky tužkou? Snadno je vygumujete.
👉 Skvělou možností, jak ušetřit na likvidaci tonerů z tiskáren, je znovunaplnění!
👉 To, že fixy na tabuli věčně nepíšou, víme. Je to pěkná otrava. A my už také víme, že se dají sehnat plnitelné. 
👉 Fixy na whiteboardy se také vyrábí z recyklovaných plastů, často až ze 70 %! 😱 Využitím jedné tuny recyklovaného plastu se ušetří více něž 16 barelů ropy a skoro 6 000 kWh elektřiny.
👉 Kam psát poznámky? Jednou otištěné stránky si jednoduše nastříháte a máte to. Pochlubili se nám z Ústřední knihovny VŠB-TU Ostrava i Univerzitní knihovny Ostravské univerzity. 

Připraveni udělat změnu? Zkuste při objednávání kancelářských potřeb kouknout na ty ekologičtější varianty! A pokud objednáváte online, nezapomeňte tak učinit přes GIVT! Můžete tak přispět Trash Hero Czech republic nebo jiné neziskovce!

Tip #15: Ať vám nehrabe!

Shrabete listí a jakmile se otočíte, je tam znovu? Asi vás nepřekvapí, že příroda má důvody pro to, aby listí bylo dole na zemi. 

👉 Proč vůbec listy opadají? Slouží jako zásobárna energie, kterou strom už nebude přes zimu potřebovat. Vezme si z listů tedy, co potřebuje, a zamezí přísun vody, kterou si šetří pro sebe. List uschne a odpadne. 
👉 Hrabáním listí se okrádáte o přírodní hnojivo, které na jaře budete muset do trávníku přidávat uměle.
👉 Listy mají za úkol uchránit rostliny před zimou. 
👉 Pod listy najdou útočiště také různé druhy hmyzu, které by jinak uhynuly. Neberte jim střechu nad hlavou. V listí se skrývají nejen berušky, ale také housenky motýlů. 
👉 Pelíšky pro ježky! Kupy listí poskytují ježkům dostatek potravy a úkrytů. Pokud přeci jen trváte na hrabání, nechte v rohu pozemku kupu, do které se ježci mohou zachumlat.
👉 Pokud jsou listy ze stromu napadeného chorobou, měly by se zlikvidovat. Listy ořešáku jsou zase velice odolné a nechtějí jen tak shnít.

💡 A náš hlavní tip? Místo likvidace listí likvidujte plechovky, lahve, papírky... To jsou skutečné odpady, které na trávník nepatří.

Tip #16: Hlavně klid a nohy v teple

Vám je pořád horko a partnerovi pořád zima? Jeden topí a druhý větrá? To není moc šetrný přístup. Vymaňte se z toho kolotoče! Buďte v klidu a mějte nohy v teple i na podzim. 🍂

👉 20, 21 a 18. Co jsou tato čísla? Teploty. Teplota v pokoji, kde vegetíme, by se měla pohybovat v rozmezí 20–21° C. Vhodná teplota na spaní je podle odborníků 18° C. V českých interiérech však naměříte i 24° C! A to přesto, že vyšší teplota stojí více peněz, negativně ovlivňuje zdraví a v neposlední řadě životní prostředí.
👉 Pokud vám profukuje přes okna, zvolte závěsy! Dodají vaší domácnosti také útulnější vzhled.  A domácí mazlíci mají radost z nového úkrytu! 
👉 Abyste se cítili pěkně v teple, zvolte místo otáčení termostatem např. svetřík na doma nebo teplounké ponožky.
👉 Deky. Plédy. Peřiny. Látky, do nichž se zachumláte – ať už sami, nebo s parťákem. 
👉 Máte závěs, deku, ponožky i svetr a stejně je vám chladno? Přidejte k tomuto podzimnímu menu ještě horký nápoj. Ať už čokoláda nebo čaj, zahřátí zevnitř je ta správná volba! ☕

💡 Ještě pořád je vám zima? Tak běžte ven! Procházkou se vám prokrví končetiny a když u toho seberete ještě nějaký ten odpadek, budete prokrvení až až! Jakmile se vrátíte domů, zaručeně vám bude tepleji než venku! 

další žluté tipy už brzy